2016 Staff Service Award Recipients

A big “THANK YOU” for your service and commitment to Michigan Tech to the following staff members who will be honored on June 14 at the Staff Service Awards Luncheon for reaching a 5 year anniversary date this fiscal year.

2016 Staff Service Award Recipients by Department
First Name MI Last Name Home Department Award Year
Rachel A Connors Admissions 5
Thomas C Hampton Admissions 5
Matthew S Norrod Admissions 5
Kathryn G Ross Admissions 20
Diane M Wareham Admissions 25
Monica M Rovano AE Seaman Mineral Museum 5
Patrick D McCarthy Athletic/Rec Facility Operations 25
Lois A Sedar Athletic/Rec Facility Operations 15
Coreen F Dompier Biomedical Engineering 10
Deborah L Sheldon Budget Office 35
Paula A Olson Camps/Clinics/Tournaments/Leagues 20
Rose M Martell Center for Pre-College Outreach 15
Jerry A Norkol Chemical Engineering 20
Alexis E Snell Chemical Engineering 15
Dean W Seppala Chemistry 25
Christine M Codere Civil & Environmental Engineering 15
Henrique A de Melo e Silva Civil & Environmental Engineering 5
Andrew E Rollenhagen Civil & Environmental Engineering 5
Kimberly M Geiger College of Engineering 10
Vicky L Roy Computer Science 10
Susan L Abramson Dining Services 15
Alan J Drew Dining Services 5
Christian W Griffin Dining Services 15
Sandra J Kalcich Dining Services 15
Eric E Karvonen Dining Services 10
Matthew H Lean Dining Services 15
Krystal J Price Dining Services 5
Carol A Schaaf Dining Services 10
Mary R Schutz Dining Services 20
Martha S Staresnick Dining Services 15
Michele L Kamppinen Electrical and Computer Engineering 25
Gina M Dunstan Engineering Fundamentals 10
Todd L Ball Facilities Management 10
Donna J Berryman Facilities Management 10
Sherri L Bessonen Facilities Management 20
Cheryl A Bloom Facilities Management 25
Bettyann A Caron Facilities Management 20
Albert M Erkkila Facilities Management 15
Beth M Frederick Facilities Management 10
David L Fredianelli Facilities Management 25
Marlene A Futrell Facilities Management 10
Robert J Garnell Facilities Management 5
Laura E Gloss Facilities Management 10
Tonya M Gondek Facilities Management 15
Kristi A Hauswirth Facilities Management 5
James R Hill Facilities Management 30
Wayne S Karvonen Facilities Management 5
Cynthia M Kela Facilities Management 15
Samantha R Kerttu Facilities Management 15
Laurie A Kiiskila Facilities Management 25
Steven P Kinnunen Facilities Management 20
Christine H Kuester Facilities Management 15
Keith J Lohman Facilities Management 15
Rhonda K McClellan Facilities Management 25
Tammy R Monette Facilities Management 10
James E Perron Facilities Management 25
Steven C Store Facilities Management 5
Gisele C Colarossi Financial Services & Operations 15
Nancy J Corrigan Financial Services & Operations 25
Susan E Mello Financial Services & Operations 10
Doreen L Swetich Financial Services & Operations 10
Beth J Taylor Financial Services & Operations 15
Tracey L Wood Financial Services & Operations 10
Kimberly A Cameron General Athletics 10
Jada M Gullstrand General Athletics 5
Jane A Hietala General Athletics 30
Erik W Ieuter General Athletics 10
Alane F Isaacson General Athletics 25
Joel D Isaacson General Athletics 15
Steven C Olson General Athletics 5
Melvin K Pearson General Athletics 5
Carol Asiala Geological & Mining Eng & Sciences 20
Robert J Barron Geological & Mining Eng & Sciences 20
Dale R Tahtinen Governmental Relations/Sec Board 25
Heather L Suokas Graduate School 10
Patricia A Bennett Housing and Residential Life 5
Katharine M Cooper Housing and Residential Life 5
Nancy A Bykkonen Human Resources 15
Tammie M Fraki Human Resources 5
Renee K Ozanich Human Resources 10
Daniel L Brinks Information Technology 5
Emmett R Golde Information Technology 15
Jeffrey Hilss Information Technology 10
Patrick D Hopp Information Technology 15
Shellie L Hubert Information Technology 5
Jarrod L Karau Information Technology 20
David J Kent Information Technology 35
Henry D King Information Technology 10
Robert E Landsparger Information Technology 20
Joshua P Olson Information Technology 10
Kevin R Peltola Information Technology 5
John F Diebel Innovation & Industry Engagement 20
Thomas A Holzberger Innovation & Industry Engagement 10
Robin A Kolehmainen Innovation & Industry Engagement 15
Susan Sullivan Institutional Equity & Inclusion 10
Laura L Givens International Programs and Services 10
Janey L Pindral International Programs and Services 15
Darnishia L Slade International Programs and Services 10
Russell G Alger Keweenaw Research Center 30
Jeanne P Meyers Mathematical Sciences 25
Robert W Page Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 5
Christina M Sarazin Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 25
Eddy H Trinklein Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 5
Connie J Tuohimaa Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 25
Paula M Zenner Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 25
Laura L Harry Memorial Union 15
James R Park Dining Services 5
Kari L Price Rozsa Center 10
Shane M Sullivan Merchandising Operations 15
Joel W LeBlanc Michigan Tech Rsrch Institute(MTRI) 5
Mary E Miller Michigan Tech Rsrch Institute(MTRI) 5
Roy W Erlandson Mont Ripley 10
Nicholas S Sirdenis Mont Ripley 15
Randy P Heinonen Office of Advancement 10
Sandra J Kent Office of Advancement 10
Dale J Kero Office of Advancement 15
Michael A Olson Office of Advancement 10
Sarah C Vertin Office of Advancement 15
Bryant A Weathers Office of Advancement 5
Mary E Stevens Office of Student Affairs & Advance 35
 Beth  Pollins  Office of Student Affairs and Advance 25
Richard J Berkey Pavlis Honors College 10
Paige H Hackney Pavlis Honors College 10
John C Williamson Portage Lake Golf Course 15
Roberta M Dessellier President’s Office 40
Jacqueline E Huntoon Provost and VP for Acad Affairs 25
Amie S Ledgerwood Provost and VP for Acad Affairs 20
Carrie Richards Provost and VP for Acad Affairs 15
Haley J Bianucci Public Safety & Police Services 5
Jennifer A Burroughs Public Safety & Police Services 5
Brian J Cadwell Public Safety & Police Services 25
Marc A Geborkoff Public Safety & Police Services 5
Gary A Maki Public Safety & Police Services 15
Theresa K Jacques Registrar’s 20
Bethany L Jones Rozsa Ctr for Performing Arts 5
Mary A Struthers Rozsa Ctr for Performing Arts 15
Patricia Burton Sch Forest Resources & Environ Sci 20
Patricia R Butler Sch Forest Resources & Environ Sci 5
Joseph O Eskola Sch Forest Resources & Environ Sci 10
Kristen M Schmitt Sch Forest Resources & Environ Sci 5
Joseph P Shannon Sch Forest Resources & Environ Sci 5
Nicholas V Hendrickson School of Technology 5
Danise N Jarvey School of Technology 15
Julia A Blair Social Sciences 10
Christine M Klein Sponsored Programs Office 20
Julie H Seppala Sponsored Programs Office 25
Mackenzie L Barrett Ticketing 5
Sandra M Houle Univ Marketing & Communications 5
Megan R Ross Univ Marketing & Communications 15
Crystal E Verran Univ Marketing & Communications 15
Joel C Vertin Univ Marketing & Communications 5
Mary B Knuuttila Van Pelt and Opie Library 20
Pattie A Luokkanen Van Pelt and Opie Library 25
Ellen B Marks Van Pelt and Opie Library 5
David C Dixon Vice Pres for Research 5
Peter A Larsen Vice Pres for Research 15
Christopher K Pinnow Vice Pres for Research 10
Heather L Simpson Waino Wahtera Ctr Student Success 10
2015-16 RETIREES BY DEPARTMENT
First Name MI Last Name Home Department Years
Christine M Abramson Chemical Engineering 29
David W Caspary Chemical Engineering 31
Timothy P Gasperich Chemical Engineering 23
Emil H Groth College of Engineering 19
Ann H West Computer Science 10
Gregory P Labeau Daniell Heights General-Facilities 25
Clark P Koski Facilities Management 17
Joel L Tepsa Facilities Management 33
Mary Jane Lowney Office of Advancement 16
Jane E Waters Provost and VP for Acad Affairs 32
Nancy E Gagnon Registrar’s 30
James C Loman School of Technology 14
Donald A Durfee Social Sciences 16
Brian D Aho Student Development Complex 35
Robert J Gilreath Telecommunications 31
Ronald C Rivest Univ Marketing & Communications 27
Ellen Y Seidel Van Pelt and Opie Library 20
Michele L Wirtanen Institutional Equity & Inclusion 19