Tag Archives: staff awards

2015 Making a Difference Nominees Announced

Everyone is invited to a reception honoring the 2015 Making a Difference Awards nominees.  The reception is scheduled for Wednesday, January 6, 2016 from 2:00 to 3:30pm in Ballroom A of the Memorial Union Building.  The recipients for each category will be announced at the reception.  Here is a list of the 2015 nominees:

Nominee Name Nominee Dept Nominators Name Category
Andy Parker Facilities Management Cathy Jenich Above & Beyond
Byron Quinn VP for Administration Theresa Coleman-Kaiser Above & Beyond
Haley Bianucci Public Safety Daniel Bennett Above & Beyond
Jennifer Biekkola Annual Giving Paula Nutini Above & Beyond
Jodi Lehman VP for Research Jason Carter Above & Beyond
Julie Ross Civil & Environmental Eng Stacy Cotey Above & Beyond
Karen Kangas College of Sciences & Arts Bruce Seely Above & Beyond
Lisa Hitch Electrical & Computer Eng Daniel Fuhrmann Above & Beyond
Madeline Mercado Voelker Human Resources Renee Ozanich Above & Beyond
Paula Dube Custodial Services Erica Coscarelli Above & Beyond
Rodney Thompson UMC Jennifer Biekkola Above & Beyond
Ruth Archer Auxiliary Services Operations Theresa Coleman-Kaiser Above & Beyond
Sarah Kuhl Computer Science Charles Wallace Above & Beyond
Tim Scullion Human Resources Anita Quinn Above & Beyond
Ellen Marks Library Pattie Luokkanen Bringing Out the Best
Gina Goudge Cognitive & Learning Sciences Rachelle Gariepy Bringing Out the Best
Ian Repp University Marketing & Comm Shannon Rinkinen Bringing Out the Best
Patty Kyllonen Human Resources Alex Saari Bringing Out the Best
Allison Mills University Marketing & Comm Jennifer Donovan Creative Solutions
Heidi Reid Human Resources Anita Quinn Creative Solutions
Laura Harry, Tammy Ahola, Nikki Ebert, Megan Ross Auxiliary Services Robert Hiltunen Creative Solutions
Michael Olson Office of Advancement Karla Aho Creative Solutions
Steven Lehmann Mech Eng – Eng Mech Bob Page Creative Solutions
Joe Cooper Student Activities Maryann Wilcox Outstanding Supervisor
Lisa Hitch Electrical & Computer Eng Joan Becker Outstanding Supervisor
Lorri Reilly Chemistry Melanie Talaga Outstanding Supervisor
Michael Abbott VPR/GLRC Chris Pinnow Outstanding Supervisor
Patrice Myllyoja Information Technology Lisa Cunard Outstanding Supervisor
Renee Hiller Human Resources Theresa Coleman-Kaiser Outstanding Supervisor
Abbi Halkola Human Resources Catherine Burns Rookie Award
Brenda Randell Auxiliary Services Operations Theresa Coleman-Kaiser Rookie Award
Daryl Matthews Dining Services Theresa Coleman-Kaiser Rookie Award
David Rivera Facilities Chris Maxson Rookie Award
Debra Linn Physics Ravi Pandey Rookie Award
Ian Repp University Marketing & Comm Cody Kangas Rookie Award
Joseph Thompson Pavlis Honors College Rick Berkey Rookie Award
Laurie Stark Library Chad Arney Rookie Award
Michael Goldsworthy Mech Eng – Eng Mech Martin Toth Rookie Award
Shannon Kokkonen Industry Relations Brent Burns Rookie Award
Tracey Reed Information Technology Stephen Eles Rookie Award
Taana Kalliainen Chemical Engineering Alexis Snell Rookie Award
Darlene Comfort VP for Administration Anita Quinn Serving Others
Donna Beels Public Safety Theresa Coleman-Kaiser Serving Others
Kathleen Goulette Mech Eng – Eng Mech William Predebon Serving Others
Katie Torrey Chemical Engineering Faith Morrison Serving Others
Kelly McLean Geo Mining & Eng Sciences Dr. Ebrahim Tarshizi Serving Others
Michelle Farrey Career Services Steve Patchin Serving Others
Quentin Franke & Alex Hughes University Marketing & Comm Cyndi Perkins Serving Others
Susan Niemi Chemical Engineering Alexis Snell Serving Others
Sylvia Matthews College of Sciences & Arts Susan Liebau & Heather Simpson Serving Others
Vicky Roy Computer Science Charles Wallace Serving Others
Aparna Pandey Chemistry Melanie Talaga Unsung Hero
Ashley DeVoge Ticketing Theresa Coleman-Kaiser Unsung Hero
Carol Argentati Office of Advancement Karla Aho Unsung Hero
James Desrochers Career Services Steve Patchin Unsung Hero
Karen Salo College of Sciences & Arts Bruce Seely Unsung Hero
Margaret Perander Mathematical Sciences Candy Steed Unsung Hero
Margaret Perander Mathematical Sciences Jiguang Sun Unsung Hero
Megan Ross Auxiliary Services Operations Theresa Coleman-Kaiser Unsung Hero
Rose Martell Center for Pre-College Outreach Liz Fujita Unsung Hero
Stacy Cotey Biological Sciences Karyn Fay Unsung Hero
Wayne Gaddis Human Resources Anita Quinn Unsung Hero