In Memoriam

April 1 – June 30, 2022

Class Full Name Degrees
1950 James A. Johnson P.E. BS Civil Engineering
1950 Gordon J. Voelz BS Mechanical Engineering, MS Mechanical Engineering
1951 Robert L. Knutilla BS Civil Engineering
1951 John C. Linton P.E. BS Mechanical Engineering
1952 Marshall G. Pierotti BS Civil Engineering, MS Civil Engineering
1954 Felix Mickus BS Mechanical Engineering
1955 Charles D. Knauer Jr, PE BS Mechanical Engineering
1955 John F. MacDonald BS Civil Engineering
1956 Charles L. Lamoreaux BS Mechanical Engineering
1957 Dr. Richard J. Arsenault BS Metallurgical Engineering
1957 Raymond L. Merrifield BS Metallurgical Engineering
1958 Janet A. Locatelli BS Medical Technology
1959 James R. Falge BS Forestry
1960 Theodore M. Kero BS Mechanical Engineering
1960 William J. Lubitz BS Electrical Engineering
1960 Bruce P. Mitchell BS Chemistry, MS Chemistry
1960 George W. Phillion BS Geological Engineering, MS Geological Engineering
1960 Raymond A. Reynolds BS Business Administration
1961 Rodney L. Hartung BS Mechanical Engineering
1961 Allan A. Johnson BS Civil Engineering, MS Business Administration
1962 Alan R. Besola BS Electrical Engineering
1963 David C. Anderson BS Business Administration
1963 Maj. Gary C. Atkins BS Business Administration
1963 Paul F. Haertel BS Forestry
1964 John P. Goudreau BS Civil Engineering
1964 Dr. Wayne Holbrook BS Electrical Engineering
1964 Norman P. Wimmer BS Business Administration
1965 James A. Pietila BS Forestry
1965 George M. Pintar BS Business Administration
1965 David W. Stallard BS Electrical Engineering
1966 Robert E. Brooks BS Business Administration
1966 David E. Brusseau BS Business Administration
1966 Thomas W. Immonen BS Forestry
1966 Edward J. Strong BS Metallurgical Engineering
1970 Samuel A. Leonard BS Electrical Engineering
1972 Thomas M. Neuville BS Chemical Engineering
1972 Gerald F. Riutta BS Mechanical Engineering
1974 Dr. Jeffrey G. Ronn BS Biological Sciences
1976 Karen B. Hawke BS Mathematics
1977 L/Col.Kenneth R. Moser  MS Business Administration
1978 Lawrence W. Albaugh BS Forestry
1978 Edward M. Mills BS General Engineering
1979 John M. Kelly BS Business Administration
1981 Terrance L. Horvath BS Electrical Engineering
1983 Prakash K. Mirchandani MS Metallurgical Engineering, PHD Metallurgical Engineering
1984 Jody A. Miller BS Electrical Engineering
1987 Todd R. Rose BS Mechanical Engineering, MS Mathematics
1989 Robert M. Bouwma BS Mechanical Engineering
1989 Charles J. Christy BS Civil Engineering
1990 Dianne Maynard BS Metallurgical Engineering
1998 Donald D. Arnold BS Mechanical Engineering
2008 Thomas W. Ernst MS Electrical Engineering

In Memoriam for January 1 – March 30, 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.